«عشق‌آباد» به پاکستان و هند برق صادر می‌کند

لوگوی صبا به نقل از فارس، نیروگاه برق جدید «وطن» واقع در استان «لباب» در شرق ترکمنستان با حضور رئیس جمهور و هیات دولت این کشور امروز به بهره‌برداری رسید.

«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این مراسم گفت: ترکمنستان با احداث نیروگاه‌های جدید موفق به افزایش تولید برق شده است و قصد دارد در آینده نزدیک صادرات برق خود را به هند و پاکستان نیز صادر کند.

وی افزود: با توجه به طرح احداث خط لوله گاز «ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند» توافقاتی صورت گرفته‌ است که هم‌زمان با اجرای این طرح، احداث خط انتقال برق ترکمنستان به این کشورها نیز ایجاد شود.  

راه‌اندازی نیروگاه برق جدید ترکمنستان در حالی است که معاون رئیس‌جمهور ترکمنستان از افزایش میزان تولید برق این کشور در 4 ماه اول سال جاری میلادی و برنامه این کشور برای افزایش صادرات این  انرژی به کشورهای همسایه از جمله ایران خبر داد.

«شاه‌محمد  دوردولی‌اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور شهرسازی و صنعت انرژی برق، چندی پیش در جلسه هیات دولت این کشور گفت: در 4 ماه اول سال جاری میلادی(2016) نیروگاه‌های ترکمنستان 7 میلیارد و 602 میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده‌ که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی 1.6 درصد افزایش یافته‌ است.

دوردولی‌اف چندی پیش از تکمیل و تهیه کامل طرح جدید خط انتقال برق میان شهرهای «مرو» (ترکمنستان) و شهر مشهد خبر داده بود.

به گفته این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان، طرح جدید در چهارچوب سند یادداشت تفاهم بین دولت ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری جهت احداث خط  انتقال برق «مرو- مشهد» پس از بررسی‌های کارشناسی، تهیه و تدوین شده‌ است.

وی افزود: طرح جدید در راستای افزایش حجم صادرات انرژی برق ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران و نیز در راستای اجرای توافقات سران 2 کشور به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

ترکمنستان هم اکنون بخشی از انرژی برق خود را به افغانستان و ایران به صورت دائم و به تاجیکستان نیز به صورت دوره‏‌ای صادر می‌کند.

 

حضور 321 شرکت داخلی و 200 شرکت خارجی در نمایشگاه بین المللی صنعت برق

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق 17 تا 20 آبان در نمایشگاه بین المللی تهران با حضور 24 کشور خارجی برگزار می شود.

به گزارش …

جزئیات برگزاری مناقصه بزرگ صنعت برق ایران اعلام شد

صدا و سیما - معاون وزیر نیرو با اشاره به برگزاری مناقصه جدید برقی ایران، اعلام کرد: به زودی مناقصه بین‌المللی ارتقای راندمان ۱۸ هز…

وصول بیش از 97 درصدی مطالبات صنعت برق

به نقل از ایسنا، آرش کردی امروز در بیست‌ویکمین کنفرانس شبکه‌های توزیع برق در خصوص تامین برق در سال 1395 اظهار کرد: در این موضوع نی…

بیش از 150 توربین v94.2 در نیروگاه های حرارتی ایران نصب است

به گزارش برق نیوز، هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: اکنون متوسط بازدهی نیروگاه های کشور 32 یا 33 درصد ، اما متوسط عملکرد نیروگاه های حرا…

سایه سنگین اقتصاد

به گزارش TSEpress امیر آشتیانی عراقی در این شماره هفته نامه بورس   به بررسی  دغدغه های این روزهای بازار سرمایه پرداخت:

این روزها …

سیر صعودی مصرف برق در ایران

سرویس صنعت برق نیوز: سیر صعودی مصرف برق در ایران همچنان ادامه دارد و با رسیدن به روزهای گرم تابستان مصرف برق هم رکوردزنی های تازه …

51 درصد برق کشور در ساختمان ها مصرف می شود

51 درصد برق کشور در ساختمان ها مصرف می شود

به نقل از ایرنا، «احمدرضا توکلی» افزود: پارسال متوسط مصرف برق مشترکان خانگی 2 هزار و 8…

برگزاری همایش راهکار های تامین مالی در صنعت برق

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه آرمان، با اشاره به مخالفت های ابتدایی برای راه اندازی بورس انرژی گفت: وقتی وزارت نیرو موضوع راه اندازی …